some image

LIFE STYLE NAUJIENOS

PASIVAIKŠČIOKIME PO PARDUOTUVES

Bogomolov 1 port photo Ksenija Preobraženskaja13 patarimų sėkmingam apsipirkimui iš mados analitiko Konstantino Bogomolovo patirties.

1. Paruoškite erdvę

Prieš perkant ką nors naujo, rekomenduoju iš pradžių atsikratyti seno. Ir spintos revizija reikia užsiimti ne tada, kai jau išlįs saulutė, o dar prieš sezono pradžią. Reiškia, ruoštis pavasariui ir vasarai reikia ne balandžio mėnesį, o vasario (t.y. tiesiog dabar). Patrauk visus žieminius daiktus iš akių – jų likimas spręsis po pusmečio. Išsitrauk visas pavasarinius-vasarinius daiktus ir padalink į tris krūveles: į pirmąją patenka tiek, kas labai patinka ir būtinai nešiosi, į antrąją – tai, ką laikas išmesti arba atiduoti (susidėvėjo, atsibodo arba tiesiog be reikalo buvo nupirkta). Į trečiąją krūvą dedame daiktus „su abejotina reputacija“ – su jais išsiaiškinsime vėliau, po to, kai bus sudarytas naujojo garderobo pagrindas. Tačiau svarbiausias revizijos rezultatas – ne tik maišai su išmestu šlamštu. Tai visų pirma naujo garderobo idėja ir apsipirkimo planas. O jei neatsirado nei idėjų, jei plano – pasinaudokite patarimu Nr. 2. 

2. Piniginę palik namuose.

Pirmojo vizito metu parduotuvėje nieko nepirkite – tik susipažinkite su naujomis kolekcijomis, matuokitės ir įsidėmėkite kainas. Geriausia su savim netgi neimti pinigų – tai leis išsilaisvinti nuo psichologinės programos „reikia kažką nusipirkti“, o taip pat išsilaisvinti iš savo įprastinio garderobo ir pradėti matuotis gana netikėtus daiktus, savo įvaizdyje atrandant kažką naujo. O tuomet ir idėjos atsiranda.

3. Trys klausimai – trys atsakymai

Kiekvieną kartą matuojantis vera užduoti sau tris paprastus klausimus. Pirmas – „Su kuo aš tai apsirengsiu?“ (t.y. mintyse sudėliokite matuojamą daiktą su tais, kurie jau yra pas jus spintoje, kad ji neiškristų iš konteksto). Antrasis: „Kur aš tai apsirengsiu?“ (verta susirūpinti, ar šis daiktas tinka jūsų gyvenimo būdui). Trečiasis: „Kiek kartų aš tai apsirengsiu?“ (tai leis preliminariai nustatyti vieno apsirengimo kainą ir padaryti tinkamas išvadas, ar šis pirkinys ekonomiškai tikslingas).

4. „Abejoji – susilaikyk“

Prisiminkite šią išmintį kiekvieną kartą, kai ruošiatės ką nors įsigyti. Priešingu atveju spintoje vyraus chaosas, neišbaigti komplektai ir nereikalingi daiktai. Niekada negalima pirkti daikto tiesiog dėl daikto, kad ir  koks jis būtų madingas, gražus ar neįtikėtinai pigus. Ir net jei jis tobulai tinka jūsų figūrai. Taip, tobulas tikimas figūrai – tai būtina pirkinio sąlyga, tačiau ne vienintelis kriterijus. Svarbiausia – imti tai, kas tinka jūsų įvaizdžiui. Ir nepamiršti, kad „vilkėti gražiais rūbais“  ir „gražiai atrodyti“ – ne tas pats. Reiškia, įsigyti reikia ne daiktus, o save tuose daiktuose.

5. Atskaitos taškas

Ypatingai svarbu nesuklysti su pirmuoju sezono pirkiniu. Tai turi būti iš tikrųjų „jūsų“ daiktas, nekeliantis dėl to jokių abejonių. Nes jis taps stilių kuriančiu elementu, tai yra, „atskaitos tašku“, nuo remiantis kuriuo bus  kuriamas visas jūsų naujasis garderobas – ir nesvarbu, ar tai bus bazinis kostiumas, ar nebrangus aksesuaras. Todėl kartais jo paieškoms verta paskirti net ir visą savaitę. Tačiau jei pirmasis pirkinys būna teisingas, toliau viskas eis kaip per sviestą.

6. Pasakykite sau „stop!

Dabar mūsų tyko naujas pavojus – bereikalingi pirkiniai esant „sėkmingo apsipirkimo“ priepuoliui. Svarbu per daug neįsitraukti ir laiku sustoti. Pirmame etape galima apsiriboti keliais kasdieniais komplektais. Reikia mokėti savo garderobą įsivaizduoti kaip mozaiką su trūkstamais fragmentais ir užsiimti „tikslinga“ jų paieška. Be to, nereikia stengtis per trumpą laiką išbaigti visą garderobą. Duokime sau galimybę šiek tiek „pagyventi“ su naujais daiktais, kad būtų aišku, ko trūksta. Iš kitos pusės, nereikia apsipirkimo ištęsti per visą sezoną. Vėliau gali atsirasti kokie nors daiktai, arba kaip tik galime jų atsikratyti, tačiau pagrindinis pilnavertis garderobas turi būti sudarytas per pirmąjį sezono mėnesį.

7. Taupumas – ne yda

Ruošiantis į parduotuves, verta iš anksto susidėlioti finansus. Ir taip, kur galime sutaupyti? Žinoma, perkant rūbus – tik ne avalynę ir rankinę. Esant apribotoms galimybėms apsistokite tieks dviem – trim neutraliais ekonomiškais ir ne itin madingais komplektais. Pridėkite vieną porą brangių batelių ir padorią rankinę. O įvaizdžio įvairovę ir madingumą kurkite aksesuarais – šalikėliais, diržais, papuošalais, o taip pat gera šukuosena, makiažu ir išpuoselėta išvaizda.

8. „Dievas slypi detalėse!”

Kaip kažkada pasakė Coco Chanel, turėdama omenyje, kad detalės sukuria mūsų stilių ir tuo pačiu kartais pastūmėja į beskonybę. Iš tikrųjų, sėkmingai parinkti suknelę ar kostiumą – ne toks ir sudėtingas reikalas. Tačiau renkantis aksesuarus mes dažnai patenkame į spąstus, o juk būtent jie jūsų įvaizdžiui suteikia stilingumo. Tačiau didžiausia bėda – jų nuolat trūksta bet kokiame garderobe. Todėl per savaitę išsirinkus keletą aprangos komplektų, negalvokite, kad garderobas jau parengtas – būtinų aksesuarų paieškai reikės kur kas daugiau laiko ir jėgų.

9. Perkam ir pritaikom

Dar viena problema – nusipirkto rūbo pritaikymas prie savo figūros. Be to sukurti sėkmingą garderobą praktiškai neįmanoma. Jeigu planuojate surasti nepriekaištingai tinkančią aprangą, tai tiesiog visai nepasiseks. Todėl būtina turėti savo siuvėją – jis be problemų patrumpins ar pailgins rankoves kelnių ar sijono apačią, pritaikys rūbą pagal talijos ir klubų apimtis. Jeigu netinka pečių linija, ar rūbas „kabo“ ant jūsų, arba talija ne vietoje, tai geriau jį atgal kabinti ant pakabos, nes tokio rūbo taisymas sudėtingas ir nevertas laiko ir pastangų.

10. Derinkim ir užkariaukim

Ar galima viename komplekte derinti skirtingų prekinių ženklų, o taip pat skirtingo kainų lygio ir prestižo daiktus? Jeigu mes to pasiteirautumėme pas BOUTIQUE personalą, išgirsime su siaubu ištartą „Ne!”. “Kaip galima Armani dėvėti su „kažkokiu“ Benneton?! Tai šventvagystė ir garsaus dizainerio įžeidimas!”. Manau priešingai: siuvėjai turi mums tarnauti, o ne mes jiems. Derinti galime ką norime ir su kuo norime. Svarbiausia, kad vizualiai daiktai komplekte būtų viename lygyje. Tik svarbu suprasti, kad tai matuojama ne blizgučių kiekiu kvadratiniame centimetrre, o matoma audinio kokybe, siūlėmis, kirpimu.

11. Atsargiai – išpardavimai!

Kai parduotuvių vitrinos akina viliojančiomis nuolaidomis – tiesiog nuodėmė nepirkti! Deja – noras sutaupyti per išpardavimus dažniausiai veda prie nereikalingų išlaidų ir krūvos nereikalingų daiktų. Taip atsitinka dėl to, nes pirkdami madingus rūbus sezono pabaigoje iš tikrųjų jau mes juos ateičiai tuo momentu negalvodami, kad po pusės metų daug kas pasikeis – ne tik mada, bet ir mes patys. Todėl išvada – per išpardavimus reikia pirkti tik nesezonines ir ne itin madingus daiktus, t.y. konservatyvius arba ekstravagantiškus, nepavaldžius praeinančio sezono aktualijoms. O itin madingus rūbus reikia pirkti sezono pradžioje – tegu ir be nuolaidų, tačiau ir be moralinio nusidėvėjimo.

12. Tik geros nuotaikos

Negaliu pakęsti paplitusios frazės: „Jeigu tau depresija – eik apsipirkti“. Laikau ją visiškai neteisinga ir netgi kenksminga, kadangi nepasitenkinimas – blogiausias patarėjas visuose reikaluose, pastūmėjantis mus priimti neteisingą sprendimą. Esu įsitikinęs, kad eiti apsipirkti reikia tik puikios nuotaikos, geros savijautos ir patraukliai atrodant. Taip, labai rekomenduoju prieš einant į madingas parduotuves pasirūpinti plaukais bei veidu. Juk šiandien teks dažnai ir ilgai žiūrėti į save veidrodyje. O jeigu atvaizdas jus erzins, ir viskas, ką apsirengtumėte, nesuteiks džiaugsmo. Tačiau svarbu ir nepersistengti – kad pernelyg akinanti išvaizda nenustelbtų galimų aprangos trūkumų.

13. Vaikštome poromis

Pirkti rūbus geriausia ne vienai, o su kuo nors dviese. Jei neturite pinigų asmeniniam apipirkėjui, pasikvieskite draugę, kurios nuomone pasitikite. Tai nereiškia, kad ji tampa jūsų stiliste. Tiesiog visada labai naudinga garsiai išsakyti savo argumentus arba abejones ir su kuo nors tai aptarti. Pardavėja – ne pati tinkamiausia pokalbio dalyvė, nes vis tik yra ne jūsų pusėje ir atstovauja ne jūsų interesus. Žinoma, jokiu būdu neikit į madingą parduotuvę su savo vyru! Visų pirma, tai sugadins šeimyninius santykius visam vakarui. Antra, neišgirsite jokio protingo patarimo, tik “Na, imk, jei patinka” arba “Kam tau šito reikia?” O, svarbiausia, padarysite neatleistiną klaidą, įsileidusi savo vyrą į moterišką pusę bei atskleidusi jam savo patrauklumo paslaptis. Nes matuojantis būtinai iškyla klausimas dėl pilnesnių klubų ar trumpų kojų korekcijos. Ir kam jam apie tai žinoti? 

KONSTANTINAS BOGOMOLOVAS
Įvaizdžio dizaineris ir mados analitikas, Tarptautinio mokymo centro „Bogomolov’ Image School“ vadovas, Ryga, Latvija
www.bogomolov.lv